IPSC

Základní informace

V této sekci se Vám budu snažit vysvětlit a představit druh kombatové sportovní střelby jménem Praktická střelba neboli IPSC
( International Practical Shooting Confederation).

Tento sport nohou provozovat pouze lidé, vlastnící příslušný zbrojní průkaz.

Tento druh sportovní střelby se vyvinul v 70-tých letech v USA. Jejím smyslem bylo co největší napodobení reálně možné situace - střeleckého střetnutí. Dává střelci možnost volně řešit střeleckou situaci, kde je největší důraz kladen na bezpečnost při střelbě.
Tuto střelbu charakterizují tři slova, která jsou převzatá z latiny : Diligentia - Vis - Celeritas (Přesnost - Rychlost - Síla)

Pro přesnější a konkrétnější informace, doporučuji navštívit stránky Asociace Praktické střelby.

Také vám pomůže velice dobře zpracovaná kniha o IPSC, kterou napsal p. Vacek na adrese kniha.

PRVNÍ KONTAKT
Pokud Vás tento sport zaujal tak, že máte zájem se na něm aktivně podílet, napíšu Vám zde své rady a zkušenosti jak se stát členem APS ČR a jakou výbavu si pořídit, aby to mělo smysl respektive, jak jsem to dělal já.
V prvé řadě budu počítat s tím, že už máte v ruce Zbrojní průkaz. Je důležité, kolik jste schopni investovat do tohoto sportu. Proto doporučuji nejdříve navštívit, nebo zkontaktovat se s nejbližším klubem, který u Vás působí. Seznam klubů najdete na www.apscr.cz. Tam vám poradí, jaké je nejlepší vybavení, co nakoupit, aby to mělo smysl. Také se domluvíte na podání přihlášky a další administratívy. Na první návštěvu si vemte doklady, včetně zbrojního průkazu. Budete také potřebovat 2ks fotografii a nejaké ty peníze na poplatky. 700 - 2000 Kč. To se ale domluvíte na místě.


Pistole

Jakou si pořídit, závisí na finanční situaci. Lze koupit starší zbraň za 10 000,- a také IPSC speciál za 90 000,-. Já osobně preferuji Glock a mám modely G 35 a G 22C, kde se cena pohybuje kolem 20 000,-. Můžete si je prohlédnout ve fotogalerii. Zbraň je spolehlivá a má možnost 100 % zaměnitelnosti dílů. Záleží také jakou ráži zvolíte, jelikož v IPSC se rozdělují na dvě kategorie. První je Minor a tam jsou ráže od 9mm. Druhá je Major a tam jsou zbraně s ráží více než .40 S&W. Rozdíl mezi kategoriemi je v bodování, kdy Major má lepší bodování, ale zato se s těmito rážemi hůře střílí. (silný zpětný ráz). Tato problematika je poněkud složitější, ale to jakou ráži zvolíte je na Vás, nebo si nechte poradit v klubu. Já doporučuji .40 S&W, ale z ekonomického hlediska to bude horší, jelikož náboj v této ráži stojí kolem 8 Kč,- a náboj ráže 9mm stojí kolem 4 Kč,-. Je zde jisté řešení v přebíjecím lisu, ale zde hovoříme o sumě minimálně 5000 Kč,-.

Pravidla stanovují, která zbraň patří do dané divize.

Munice

V prodejnách lze zakoupit náboje tovární tj. originální střelivo, nebo lze sehnat náboje přebíjené ( což nedoporučuji, pokud to není z ověřeného zdroje) a nakonec tu jsou náboje, které si většina střelců přebíjí sama. Jsou tu ekonomické důvody, ale nejenom ty, jelikož u přebíjených nábojů lze různě laborovat jejich sílu a tudíž udělat "náboj na míru". To ovšem obnáší zakoupení přebíjecího lisu, který se pohybuje v cenových relacích 5000 - 50 000 Kč,-. Já vlastním LEE PRO 1000 a jednooperační LEE Challenger.

LEE CallengerLEE Challenger

Na každý přebíjecí lis potřebujete matrice na danou ráž střeliva.

Matrice

Ukázka různých druhů munice.

Ukázka munice
Vlevo puškové náboje, vpravo pistolové a malorážové střelivo. Nejmenší je pak nábojka ( poplašňák )

Ostatní vybavení

Opasek
Opasek může být jakýkoliv, musí na kalhotách držet pevně a ke kalhotám být uchycen minimálně 3-mi poutky. Já doporučuji opasek od Příbramského vynálezce :-) Milce, kde jeho stejnojmenná firma prodává velice kvalitní a inteligentně navržený opasek. Hledejte na stránkách APS ČR, v rubrice komerce.

Opasek vhodný pro IPSC

Pouzdro na zbraň
Lze použít jakékoli pouzdro, které udrží zbraň např. při kotoulu, nebo skoku přes 50 cm vysokou překážku a zakrývá spoušť.Chrániče sluchu a očí

Stačí použít jakékoliv tlumiče a brýle, které jsou k dostání ve všech prodejnách zbraní.

Tlumiče hlukuOchrana zraku - Brýle :-))

Podrobné fotografie najdete ve fotogalerii.